Bujtina

Bujtina GJANA

Bujtina GJANA

Bujtina GJANA ndodhet ne Ujmisht te krahines se Lumes.Eshte 22 km nga qytetit i Kukesit, ne rrugen e rikonstruktuar dhe asfaltuar pak vite me pare qe lidhe Kukesin me Dibren. Bujtina gjendet ne nje lartesi rreth 700 m mbi nivelin e detit dhe prej aty ka nje shesh pamje te gjere prej nga duken lartesit e Lures, malet qe rrethojne Gjalicen dhe bjeshket e malet qe afrojne me Korabin.Ujmishti eshte pjese e Bajrakut te Tejdrines, nje nder shtate Bajraqet e Lumes, sot pjese e organizimit administrativ te Bashkise Kukes. Ujmishti shtrihet ne te dy anet e Lumit Drini i Zi. Ujmishti njihet ne historikun e Lumes per traditen vendase, per pjesmarrjen ne betejat per te qene i lire dhe si treva prej nga kane dale nder shekuj burra te njohur qe nga Mahmut Pashe Rrotulla e deri te nacionalisti Muharrem Bajraktari.Bujtina eshte nje rikonstruksion i kulles se ndertuar ne gjysmen e pare te shekullit te kaluar nga Idriz Jemini, djali i Jemin Sul Gjanes i njohur si nje prej krereve udheheqes te Lumes ne betejat antiosmane dhe antiserbe te zhvilluara ne kete treve. Fisi Gjana eshte i ardhur ne Ujmisht rreth 280-300 vjet me pare nga Buze Uji i Shkodres, sot pjese e Malsise se Madhe.Familja katolike ne ato fillime, sot te besimit musliman, eshte vendosur fillimisht ne kufirin mes Ujmishtit dhe Fanit te Mirdites, dhe pasi ka ndrruar kater vendbanime, eshte vendosur aty ku gjenden sot diku aty nga fundi i viteve 1800. Luma ne teresine e saj eshte nje nder trevat me pak te eksploruara dhe qe ia vlen te njihet per historine dhe traditen e saj si dhe per lidhjet natyrore e te ngushta me Kosoven, me te cilen i kane patur bashke neper shekuj jetesen, traditat, tregun dhe luftrat.

Vendndodhja: Rruga Kukes-Peshkopi KM 22 - Ujmishti, Kukës, Albania 8500

Facebook: https://www.facebook.com/bujtinagjanakukes/

Instagram: https://www.instagram.com/bujtinagjana/

Kontakt:  069 872 7450

Email: bujtinagjana@gmail.com

Image may contain: sky, cloud and outdoor

 

Image may contain: people sitting and table

No photo description available.

No photo description available.

No photo description available.

Shkruaj një përgjigjie

Adresa juaj nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë cilësuar *