Bujtina

Guest House "Kol Gjoni"

Guest House

GUEST HOUSE (Hani) "KOL GJONI" ndodhet 28 km larg qytetit të Bajram Currit, rreth 1 km larg fshatit Valbonë dhe është 974 metra mbi nivelin e detit.
Filloi aktivitetin e saj si shtëpi pritëse që në vitin 1992, ku vizitorët e parë ishin të huaj, më saktë nga Italia. Më pas filluan ta frekuentojnë vizitorë të tjerë nga vende të ndryshme të Europës si: Gjermania, Polonia, Republika Çeke, Austria, Franca, Anglia dhe shumë vende të tjera. Përgjatë viteve bujtësit sa vinin e shtoheshin, duke përfshirë këtu tashmë edhe turistë shqiptarë.
Kjo bujtine tashmë është bërë e njohur si brenda ashtu edhe jashtë vendit për mikpritjen tradicionale shqiptare, për gatimin tradicional me bulmet të zonës, si dhe për vendndodhjen specifike të saj.

Bujtina ka nje kapacitet prej 8 dhomash, ne te cilat mund te akomodohen deri ne 30 persona. Ajo ofron ushqim dhe pije per bujtesit.
Ofrohen gjithashtu edhe keto sherbime:
-Kamping
-Lojra sportive (Futboll, Volejboll etj)
-Guide
-Paketa turistike per grupe dhe individe: 1, 3, 7 ditore
-Info turistike

 

Vendndodhja:Valbona, Bajram Curr, Kukës, Albania

Facebook: https://www.facebook.com/GuestHouseKoleGjoni/

Kontakt: 067 302 2876

Web:  www.guesthousekolgjoni.com

Email:   bledarjubani@yahoo.com

 


(VALBONA)
Fshati Valbone eshte gati 1000 metra mbi nivelin e detit. Aktualisht fshati Valbone ka rreth 30 shtepi, kryesisht kulla te vjetra 2-3 kateshe me mure te trasha prej guri e cati karakteristike alpine prej derrase.
Ujvara e Rragamit qe eshte edhe Burimi i Lumit te Valbones dhe ndodhet ne afersi te fshatit me te njejtin emer (Rragam), eshte nje tjeter mrekulli e natyres alpine qe duhet vizituar.

 

No photo description available.

Image may contain: tree, sky, plant, house, outdoor and nature

Image may contain: 2 people, people smiling, people sitting, table, food and indoor

Image may contain: 8 people, people smiling, people sitting, table and outdoor

No photo description available.

Shkruaj një përgjigjie

Adresa juaj nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë cilësuar *